strona główna posiadane odmiany jak hodować moja galeria kontakt
 

jak wyhodować


Moje papryczki zaczynam rozsadzać pod koniec grudnia. Postępowanie jest proste i nie wymagające zdolności rolniczych ;) Wybieram nasiona ( te które mi się podobają ) i wrzucam do pojemnika z ciepłą wodą na około 24h, w tym czasie robie inne rzeczy. Do mojej mini rozsadowej doniczki sypię kupioną ziemię i ją podlewam, ponownie dosypuje tak aby było do samej góry. Namoczone nasiona wkładam do każdej "doniczki" na głębokosć 5mm ( wciskam patyczkiem do ucha ). Jak już są udomowione wszystkie podlewam delikatnie ponownie aż przeleci woda. Generalnie to już wszystko :) Po kilku dniach ( czasami po 3ch tygodniach ) zaczynają wychodzić kiełki :) tam gdzie nie wyjdą wkładam nowe nasiona i wszystkie razem już rosną i czekają na zbiory! W maju przesadzam do większych doniczek o rozmiarze 13x13x13cm i rosną już na parapecie.

mini szklarnia

mini szklarnia/doniczka rozsadowa produkowana przez www.jrk.com.pl można kupić na allegro


szklarnia z ikeii

mini szklarnia z IKEA "SOCKER 20529", cena 49.99PLN ( link )


ogrzewanie + podłoże

wąż grzewczy do terrarium 25W z firmy TERRA ZOO, do kupienia na allegro, obok ziemia jakiej akurat używamKiedyś umieszczałem rozsadówki w szklarni IKEA w której miałem zamontowaną grzałkę do terrarium - ze względu na zimo od okna. Obecnie rozsadówki trzymam z dala od okna i nie używam szklarni ani żadnych dodatków.

Na sam początek :
Ogólnie rzecz biorąc rozpoczynając hodowlę wybierasz te gatunki, które Ci się podobają oraz takie, które zmieszczą się na Twoim parapecie, balkonie czy w ogrodzie. Wszystkie gatunki w zasadzie są wielosezonowe - na zimę przycinamy, podlewamy aby nie zeschły i w kolejnym roku rosną dalej. Ja osobiście co roku sadzę od nowa. Wysiew nasion zaczynam nawet w listopadzie/grudniu. Lepiej jak roślinki są większe gdy nadejdą ciepłe dni. Wtedy pojawia się dużo kwiatów, co przekłada się na większe plony. Trzymając krzaczki w domu na parapecie mamy możliwość utrzymania owoców dłużej bez zrywania, gdyż w domu będzie cały czas ciepło (również jesienią). Trzymając krzaczki w domu mamy także większą pewność że nie narazimy je na atak mszyc.

Wysiew :
Najlepiej zaopatrzyć się w ziemię w markecie, może być z Biedronki :) Osobiście kupuję uniwersalną lub jak jest to z osmovitem z firmy Biovita. Z mojego doświadczenia wynika, że najwygodniej i najłatwiej jest sadzić papryczki do rozsadówek. Przed umieszczeniem nasionek w ziemi zalecane jest trzymanie ich przez noc w letniej wodzie. Po tym zabiegu wkładamy 2-3 nasiona do jednego otworu. Można również suche nasiona wkładać bezpośrednio do ziemi - wtedy kiełkują nieco później. Utrzymujemy stałą wilgotność ziemi, nie można dopuścić do wysuszenia. Na tym etapie nie jest potrzebne światło a ciepło! Więc stawiamy nasze rozsadówki nie na parapet, gdzie zimą jest zimno, ale gdzieś z dala od zimna.

Kiełkowanie :
W zależności od gatunku kiełkowanie trwa od tygodnia do nawet trzech. Gdy już wyjdą kiełki dajmy im trochę czasu aż podrosną. To już czas aby roślinki przystawić do światła. To ten moment, gdy najlepiej je stawiać na parapet, aby miały dostęp do naturalnego światła. Gdy wyrosło ich kilka w jednym otworze to bez problemu można je rozsadzić do nowych doniczek - jednak z tym poczekajmy aż trochę podrosną. Sadźmy finalnie jedną roślinkę do jednej doniczki.

Kwitnienie :
Pierwsze kwiatki pojawiają się na początku maja, gdy jest zdecydowanie więcej słońca. Wtedy im więcej promieni słonecznych pada na roślinki, tym będą lepsze plony :) W tym okresie nie można dopuścić do wysuszenia ziemi w doniczkach, jak i przesadnie jej podlewać. Normalną sprawą jest, że kilka kwiatków spadnie. Nie muszą stać na balkonie, aby kwiaty się zawiązały. Można wacikiem do ucha potrzeć każdy kwiatek aby pomóc w zawiązaniu :)

Zbiory :
Owoce zrywany jak są już dojrzałe. Można je zamrozić, wysuszyć, zamarynować, ale i jeść na surowo lub dodawać bezpośrednio do dań, które przygotowujemy - celem użytkowania ich w domowej kuchni -> smacznego :)

przekaż jeden procent podatku ::: psychoterapia Gliwice